شنبه 18 مرداد 1399 Saturday 8 August 2020 18 ذی‌الحجه 1441

این آزمایشگاه به‌عنوان مرجع فنی درحوزه معماری سازمانی و سرویس‌گرایی باتوجه‌به تجارب موفق بدست آمده از همکاری بلندمدت(Joint Venture) با مجموعه های بزرگ صنعتی و دولتی کشور، خدمات جدیدی را برای سازمانهای بزرگ و شرکت های مطرح در حوزه فناوری اطلاعات ارائه می نماید.

در این راستا، آزمایشگاه به عنوان همکار فنی بلندمدت سازمان ها و شرکت های فاوا با امضاء تفاهم نامه راهبردی،  مسئولیت معماری، مشاوره، نظارت و پشتیبانی از طرح های بزرگ فاوا را مطابق با سبد خدمات آزمایشگاه- که در زیر آورده شده است- به عهده خواهد گرفت. طرف مقابل نیز ضمن کسب اطمینان از همکاری و همراهی بلندمدت آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا، امکان تمرکز بر حوزه های تخصصی و ماموریتی خود را خواهد داشت. 

سبد خدمات آزمایشگاه به عنوان همکار بلندمدت و راهبردی (Joint Venture):

+    مشاوره، آماده سازی، ارزیابی و نظارت بر طرح های جامع فاوا و معماری سازمانی

+    نظارت دقیق و موثر بر پیمانکاران خارجی در حوزه های معماری سازمانی و سرویس گرایی

+    طراحی و نظارت بر پیاده سازی راهکارهای نرم افزاری مقیاس بزرگ(سازمانی) مانند BPMS و BI و ESB

+    تقویت دانش و تجهیز مهارت تیم داخلی سازمان ها 

+    ارزیابی سطح بلوغ(توانمندی) معماری سازمانی در شرکت ها و دستگاه ها

+    طراحی نظام سرویس گرا در سازمان (کسب و کار سرویس گرا)

+    طراحی و پیاده سازی راهکار یکپارچه سازی سیستم های سازمانی(ESB)

+    طراحی و معماری فرایندهای سازمانی مبتنی بر BPMS 

+    تست وب سرویس مبتنی بر استانداردهای SOA

+    برگزاری دوره های تخصصی بلندمدت معماری سازمانی با گواهینامه معتبر در دانشگاه شهید بهشتی 

دکتر فریدون شمس – رئیس آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا - در افتتاحیه هشتمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی درخصوص "تاثیر معماری سازمانی سرویسگرا در ساختار، فرایندها و مدیریت سازمان" سخنرانی کردند. ایشان ضمن تشریح رویکرد های چنددهه اخیر در حوزه تحول ومدیریت سازمان به بیان ویژگی های رویکرد معماری سازمانی سرویس گرا در مهندسی و یکپارچه سازی سازمان ها و تمایزهای این رویکرد با رویکردهای سنتی و کلاسیک پرداختند. مرور خلاصه فعالیت ها و دستاوردهای آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا نیز پایان بخش این سخنرانی بود.

لازم به ذکر است هشتمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی مرداماه 94 در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد. زيرساخت‌هاي ارتباطي و خدمات الکترونيک، نظام‌هاي جامع و نوين پرداخت الکترونيک، نمونه‌هاي موفق نظام اداري الکترونيکي و چالش‌هاي نظام اداري الکترونيکي محورهاي اصلي اين همايش را تشکيل مي‌دادند.

بر اساس چارچوب معماری سازمانی ایران(IEAF)، بر اهمیت اخذ گواهی تاییدیه از طرح های معماری سازمانی جهت اطمینان از کیفیت و اثربخشی معماری تاکید شده است.

شاخص هایی که برای ارزیابی طرح های معماری سازمانی توسط آزمایشگاه تدوین شده اند از سه چارچوب مرجع بین المللی NASCIO ، EACMM و EAMMF استخراج شده اند. ویژگی کلیدی شاخص های ارزیابی توانمندی(بلوغ) معماری در این است که نه تنها کیفیت و جامعیت "اسناد" معماری تدوین شده را کنترل می کنند بلکه "توانمندشدن سازمان" دراثر انجام طرح(اثربخشی معماری) نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

لازم به ذکر است مطابق با "نقشه راه مدیریت موفق اجرای طرح های معماری سازمانی" سازمان ها ابتدا در کارگاه مدیریتی معماری بصورت کامل با این شاخص ها وچگونگی رعایت آنها آشنا می شوند تا در زمان مراجعه به آزمایشگاه برای اخذ گواهی تاییدیه(انتهای فاز طراحی معماری) با اطمینان از رعایت الزامات آزمایشگاه در مراحل معماری، بدون مشکل موفق به کسب گواهینامه تاییدیه آزمایشگاه شوند.

نتیجه فرایند ارزیابی آزمایشگاه، اولا اعلام امتیازات سازمان در هر شاخص و پارامتر جزئی است. در صورت کسب امتیاز قبولی، گواهینامه(تاییدیه طرح معماری) به سازمان ارائه شده و گزارش آن برای وزارت ارتباطات(سازمان فناوری اطلاعات) ارسال می گردد. در صورت عدم کسب امتیاز لازم در برخی شاخص ها، اصلاحات و اقدامات جبرانی به سازمان اعلام می شود تا با اصلاح نواقص، سازمان موفق به کسب گواهینامه گردد.

دستاورد این گواهینامه برای سازمان اطمینان از موفقیت در تدوین طرح معماری به روش استاندارد بوده و همچنین بصورت غیرمستقیم تایید کننده کار تیم معماری(مشاور بیرونی وتیم داخلی سازمان) است. مهم تر از همه پیش نیازی برای شروع مرحله پیاده سازی معماری(برنامه اجرایی معماری) محسوب می شود.

دانلود سند شاخص های ارزیابی و نحوه صدور گواهینامه بلوغ معماری سازمانی

به اطلاع شرکت‌های تولید کننده سیستم‌های نرم افزاری میرساند، آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس‌گرا بر اساس تفاهم نامه خود با سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات ارزیابی سیستم‌های نرم‌افزاری داخلی و صدور گواهینامه معتبر تطابق با معماری سرویس‌گرا را ارائه می‌نماید.

در این راستا آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا، وب سرویس‌های نرم‌افزار را از جنبه های گوناگون عملکردی، امنیتی و استرس تست نموده و در صورت تطابق، گواهینامه تاییدیه(Certificate) صادر می‌نماید. این گواهینامه هم از جهت فنی موجب اطمینان شرکت تولید کننده از محصول نرم‌افزاری خود شده و هم برای مشتریان محصولات نرم افزاری که به سرویس گرایی اهمیت می دهند یک امتیاز محسوب می‌گردد.

توضیحات بیشتر

Back to top