چارچوب معماری سازمانی ایران که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط جمعی از متخصصان و خبرگان معماری سازمانی کشور تهیه شده بود، طی همایشی که با حضور مدیران ارشد فناوری اطلاعات و تحول سازمانی وزارتخانه‌ها و دستگاه های مهم دولتی در تاریخ 7 اسفندماه 1395 در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد، رونمایی و جهت اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

مهندس نصرالله جهانگرد، رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران در مراسم افتتاح این همایش گفت: چارچوب و مدل‌هاي مرجع معماري سازماني ايراني در صورتي كه به صورت ملي طراحي شود مي تواند كمك كند تا براساس اسناد و متدولوژي و توصيه هاي مربوط، دستگاههاي اجرايي  خدمات و ماموريت هاي مربوط را با استفاده از ابزار فناوري اطلاعات به صورت كارا و اثربخش ارائه كنند.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: تنها كشورهاي پيشرو در دولت الكترونيكي داراي چارچوب وبرنامه ملي معماري نيستند بلكه كشور هاي در حال توسعه نيز براي ارتقا وضعيت دولت الكترونيكي برنامه ريزي داشته اند تا از معماري سازماني بهره ببرند.

دکتر فریدون شمس علیئی، رئیس آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس‌گرا و هیات علمی دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی ضمن تشریح مراحل و نحوه استخراج چارچوب معماری سازمانی ایران گفت: چارچوب معماری سازمای ایران شامل چهار بخش "چارچوب و روش‌شناسی" ، "مدل‌های مرجع ملی" ، "مدل‌های مرجع بخشی" و "برنامه ترویج و استقرار" می‌شود.

مدیر پروژه تدوین چارچوب معماری سازمانی ایران افزود: الگوبرداری از کشورهای پیشرو و آسیب‌شناسی تجارب گذشته، نشان داد که برای موفقیت اجرای طرح‌های معماری سازمانی در کشور نیاز به چارچوب و استاندارد بالادستی، ظرفیت‌سازی و توانمندسازی بخش دولتی و خصوصی، مشوق‌ها و نظارت‌های قانونی در حوزه معماری سازمانی و آموزش و فرهنگ‌سازی برای مدیران سازمانی است. مجموعه این موارد، علت نیاز به چارچوب ملی معماری سازمانی برای کشور بوده است که با هدایت کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی از سال 94 آغاز و در زمستان سال 95 نسخه اول چارچوب معماری سازمانی ایران رونمایی و منتشر شد.

لازم به ذکر است براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، همایش بعدی معماری سازمانی در تابستان سال 96 در دانشگاه شهید بهشتی و با حضور گسترده مخاطبان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد. (دانلود فایل ارایه همایش)

Back to top