به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران: امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین همایش ملی پیشرفت‌های معماری سازمانی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد با انتقاد از معماری ناکارآمد سازمانی گفت: معماری سازمانی دولت نیاز به طراحی و بازآفرینی دارد و این فرصت با ورود حوزه دولت الکترونیک و رشد فناوری اطلاعات میسر می‌شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مقایسه کشورهای مختلف در مبحث بزرگی دولت و معماری سازمانی گفت: دو شاخص مهم در دنیا برای سنجش میزان بزرگی دولت‌ها وجود دارد که میزان مخارج دولت به نسبت تولید ناخالص داخلی (GDP) یکی از این شاخص‌ها و شاخص دیگر میزان کارمندان بخش عمومی به‌کل جمعیت کشور است.

وی در ادامه افزود: کشور ما در این دو شاخص در مقایسه با کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه  از معماری دولتی کوچک‌تری برخوردار است اما به دلیل ناکارآمدی معماری سازمانی دولت این تصور ایجاد می‌شود که دولت بزرگ است و نیاز به کوچک‌سازی داریم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر استفاده از فناوری اطلاعات درباز تعریف معماری سازمانی گفت:ما نیازی به کوچک‌سازی دولت و واگذاری خدمات و مأمورت های ذاتی نظیر آموزش و بهداشت به بخش‌های دیگر نداریم بلکه نیازمند عزم جدی برای  بازآفرینی و تغییر پارادایم‌ها در این حوزه هستیم.

سامانه انجام تست رایگان ارزیابی نرم افزار توسط دستگاههای اجرایی به آدرس http://san.iran.gov.ir/sun/ بهره برداری شد، دستگاههای متقاضی استفاده از خدمات این سامانه می توانند با هماهنگی با این دبیرخانه و دریافت نام کاربری و رمز عبور نسبت به ارزیابی نرم افزارهای خود اقدام نمایند.

براي اولين بار از مهرماه 1398 در هفت دانشگاه آزاد، رشته كارشناسي ارشد مهندسي فناوري اطلاعات گرايش معماري سازماني ارائه مي گردد. بر طبق اطلاعیه دانشگاه ازاد اسلامی، دانشگاه های آزاد  نجف آباد- تهران غرب - ارومیه - کرمان - مبارکه - شبستر و بردسیر دانشجوی ارشد معماری سازمانی پذیرش خواهند کرد.

لازم به ذکر است براساس برنامه توانمندسازی و ظرفیت سازی معماری سازمانی در کشور، دانشگاه شهید بهشتی به عنوان اولین دانشگاه از سال 1387 اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد معماری سازمانی نمود، دانشگاه صنعتی شیراز از سال 1395 اقدام به پذیرش دانشجو نمود و امسال نیز دانشگاه گیلان موفق به اخذ مجوز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد معماری سازمانی شدند. همچنین دانشگاه های فردوسی مشهد، کاشان، یزد و کرمانشاه نیز در حال طی مراحل اخذ مجوز کارشناسی ارشد معماری سازمانی هستند.

لازم به ذکر است رشته كارشناسي ارشد مهندسي فناوري اطلاعات گرايش معماري سازماني جزو رشته هاي مصوب وزارت علوم مي باشد و برخي دروس تخصصي آن عبارتند از: مهندسي نرم افزار پيشرفته، معماري سازماني فناوري اطلاعات، سيستم هاي نرم افزاري مقياس وسيع، معماري نرم افزار، معماري امنيت، معماري سرويس گرا، هوش تجاري و ...

سومین همایش ملی پیشرفتهای معماری سازمانی در تاریخ 22 و 23 ابان ماه در دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت انجمن کامپیوتر ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان اداری-استخدامی و شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار می شود. در این همایش که با حضور مقامات و مدیران ارشد فناوری اطلاعات سازمانهای دولتی و خصوصی، سخنرانان داخلی-خارجی، اساتید دانشگاهی و پژوهشگران همراه خواهد بود، برنامه های متنوعی اعم از سخنرانی، نشست، کارگاه های آموزشی و ارایه مقالات برگزار خواهد شد.

افتتاحیه روز 22 ابان ماه است و روز 23 نیز برنامه های همایش ادامه خواهد داشت. اما کارگاه ها در تاريخ سه شنبه 21 آبان (یک روز قبل همایش)، چهارشنبه 22 آبان (روز اول همایش) و پنجشنبه 23 آبان (روز دوم همایش)  برگزار خواهند شد. 

مهلت ثبت نام در همایش و کارگاه ها تا 12 ابان ماه است و پس از آن ثبت نام دیرهنگام با 20% جریمه نهایتا تا 18 آبان ممکن خواهد بود.

اطلاعات کامل همایش در وب سایت http://ncaea2019.sharif.edu قابل دسترس است.

معماران سازمانی معمولاً متهم اند به اینکه مستندات و مدل های مفصل و حجیم تولید می کنند که فقط درد گذاشتن در قفسه ها می خورد. هر چند در پاره ای از اوقات، تولید مدل های مفصل و جزئی به دلیل اهداف پروژه یا چرخه معماری ضروری است، اما در بسیاری از موارد هم حجم و سطح جزئیات مدل های تولیدشده بیش از حد لزوم است و همین حجم و تفصیل مدل ها مانعی برای استفاده عملی و موثر از نتایج پروژه می شود.
برای رفع این مشکل، سال هاست که مفهومی به عنوان One Page Architecture مطرح شده که می توان آن را به «معماری تک برگی» ترجمه کرد. منظور از معماری تک برگی، یک مدل کلان از معماری (معمولاً مطلوب) است که به سادگی و در نهایت ایجاز، کلیات معماری طراحی شده را به مخاطب (معمولاً مدیران و معماران ارشد سازمان) منتقل می کند. این معماری تک برگی را می توان مانند پوستری در معرض دید مدیران نصب کرد و به صورت روزمره از آن برای یادآوری مؤلفه ها و ارتباطات هدف معماری مطلوب یا نواقص و کاستی های معماری موجود استفاده کرد.
بعضی از نماهایی که به طور معمول می توان از آن ها به عنوان معماری تک برگی استفاده کرد، عبارتند از:

  - نقشه قابلیت های کسب و کار (Business Capabilities Map) یا نقشه های حرارتی استخراج شده براساس آن (Heat Map)
  - 
  مدل زنجیره ارزش سازمان
  - 
  مدل سلسله مراتبی فرآیندها (PHD)
  - 
  نمای چشم انداز کاربردها (Application Landscape)
  - 
  نمای رفتار کاربردها (Application Behavior)
  - 
  نمای لایه بندی سرویس ها (Layered View)
  - 
  ...

البته هر کدام از این نماها عناصر و روابط مختلفی را نمایش می دهند و انتخاب نمای مناسب بستگی به اهداف ذی نفعان از اجرای معماری دارد و علاوه بر نماهای استانداردی که ذکر شد، بعضی اوقات از نماهای ابتکاری که ارتباط دو یا چند عنصر معماری را نمایش می دهد، استفاده می شود. نکته مهم در انتخاب و تولید نماها برای معماری تک برگی این است که از ذکر جزئیات زیاد خودداری شود.

مطالعه بیشتر

Back to top